Audioknihy frčí, porážejí i e-knihy

Češi si pomalu odvykají nosit s sebou po taškách knihy. Často si ale vozí celou knihovnu – v telefonu, tabletu nebo notebooku. Oblíbenost digitálních eknih a audioknih rok od roku roste.

Jak uvádí server Goodereader.com, audioknihy v popularitě předběhly i e-knihy. Celosvětové tržby mají letos dosáhnout až dvou miliard dolarů. Například v roce  1997 vydělaly audioknihy oproti letošku jen necelou čtvrtinu.

I v Čechách digitální prodeje od roku 2012 stoupají. Podle odhadu Svazu českých knihkupců a nakladatelů činil loni tuzemský trh s audioknihami asi 50 milionů korun, letos by mohl vzrůst až o deset procent. Podíl prodejů elektronických formátů je asi 25 procent. Přitom ještě před pěti lety byl u nás digitální prodej takřka nulový. Naopak prodej CD s mluveným slovem dlouhodobě stagnuje.

A co pomohlo k tak velkému nárůstu zájmu o audioknihy?

Prvním zlomem byl v roce 2005 nástup formátu mp3. Ten výrazně zmenšil datovou velikost nahrávek a na jedno CD se tak vešlo mnohem více – až deset hodin záznamu. 

Dále hraje důležitou roli rozmach internetu – ten umožnil nákup mp3 ne jen na CD nosiči, ale především v elektronické podobě. Jen pro zajímavost, už v roce 2009 měla v České republice počítač s připojením na internet víc než polovina domácností.

Revoluční je také nástup první generace iPhonu v roce 2007 a následně dalších smartphonů. Díky nim je možné mít mp3 přehrávač neustále u sebe.

Zdroj: http://kultura.idnes.cz/digitalni-audioknihy-05v-/literatura.aspx?c=A141206_120958_literatura_ts