Když knížky samy vyprávějí

Když knížky samy vyprávějí aneb 10x PROČ AUDIOKNIHY?

Sedíte o polední pauze v kanceláři, trčíte v koloně, vaříte nedělní oběd, vytíráte podlahu, opalujete se na balkóně nebo třeba usrkáváte svařák u krbu a můžete se nechat unést do světa vašich oblíbených literárních postav. Nemusíte s sebou vláčet těžké knihy a otáčet stránky. Jen zavřete oči a prožíváte další dobrodružný, romantický či strašidelný příběh. Prostě si ho necháte vyprávět… 

Přesně tak fungují audioknihy. Jsou předčítanou verzí psaných knih. A mají obrovský náboj! Hlas vypravěče vás neuvěřitelně rychle vtáhne do děje. Načítají je profesionální herci, dabéři i sami autoři. Stačí si jen knihu stáhnout ve formátu mp3 do počítače, tabletu, přehrávače nebo telefonu a dobrodružství může začít! Audioknihy jsou ideálním společníkem i pro nečtenáře nebo třeba dyslektiky. 

Server knihy.iDNES.cz vybral deset důvodů, proč audioknížky patří i do vaší knihovničky. Tady jsou:

1. Zpříjemní čekání, cesty autem i úklid

Nemůžete se od knížky odtrhnout? S audioknížkou si čtěte i za chůze nebo s volantem či žehličkou v ruce. Předčítané knihy vám zkrátí dlouhé chvíle ve frontě, v čekárně, na nákupech i cestou do práce. Ideální pro všechny, kdo nemají na čtení moc času.

2. Nezabírají místo v kabelce, ani v policích

Čtyřistastránková knížka se vám vejde i do telefonu. Netahejte s sebou těžké bichle, když vám stačí jen sluchátka. Audioknížku si jednoduše stáhnete stejně jako písničku a máte ji po ruce, kamkoliv jdete. A stohy knih pak nezabírají místo ani u vás doma.

3. Podlehnou i nečtenáři

Otrávila vás nebo vaše děti povinná školní četba? Audioknížky se čtou samy – a bourají tak všechny mýty, které dosud o čtení kolovaly. Mluvící knihy přesvědčí dokonce i dyslektiky, že literatura stojí za to.

4. Předčítají pohádky těm nejmenším

Víme, jak bývají cesty s dětmi náročné. Pusťte jim proto v autě audioknížku a těšte se z klidné jízdy bez křiku, hádek… a nejspíš i nevolností. Pohádkové audiočtení ale doporučujeme také před spaním. Zachumlejte se do peřin a společně poslouchejte.

5. Zahání nespavost

Předčítání před spaním si dopřejte i vy. Pokud se vám před spaním honí hlavou spousta myšlenek, audiočtení je zkrotí. Příjemný hlas vypravěče vás doslova ukolébá ke spánku.

6. Snadno vás naučí cizí jazyk

Také vás nudí biflování slovíček a vyplňování gramatických cvičení? Studenti i lektoři mohou zajásat: audioknížka je totiž skvělou pomůckou právě při učení cizího jazyka. A rovnou vás ho naučí aktivně používat. Poslechem audioučebnice nebo anglické beletrie si snadněji zapamatujete slovíčka, používané fráze, skladbu vět a také pochytíte ten správný přízvuk.

 7. Předčítají jako spisovatelé

Audioknížky namlouvají ti nejlepší čeští herci a dabéři, například Alois Švehlík, Oldřich Kaiser nebo Martin Stránský. A jestli máte rádi autorská čtení, s audioknihami ani nemusíte nikam chodit. Spisovatelé vám sami přečtou, co napsali.

8. Zesilují emoce

Užijte si literaturu i se zavřenýma očima. Mluvené slovo se postará o jedinečný zážitek ze čtení a pořádně nastartuje vaši fantazii. Horory nebo napínavé detektivky čtené přímo do ucha vás nenechají v klidu.

9. Šetří oči

Koukáte celý den do počítače? Nebo se neobejdete bez brýlí? Audioknihy si užijete bez ohledu na počet dioptrií nebo unavené oči. Místo toho raději nastražte uši

10. Uvolní ruce

Kolik rukou potřebujete ke čtení audioknih? Ani jednu. Audiočtení je proto perfektním společníkem pro ty, kteří pracují manuálně, věnují se ručním pracím nebo třeba vaří večeři.

Zdroj: http://kultura.idnes.cz/proc-audioknizky-0zc-/literatura.aspx?c=A140805_171416_literatura_tro